Morālais ārprāts – diagnoze. Kā atpazīt psihopātu mums blakus

Jauns vīrietis satika meiteni; viņiem bija daudz kopīga. Interese par mākslu, ceļojumiem, garām sarunām par literatūru un glezniecību …

Reiz viņi vakarā pastaigājās un dedzīgi apsprieda gudru un sarežģītu filmu, kas bija pilna ar metaforām un sarežģītām alegorijām. Un viņi ieraudzīja suni, kuru bija notriekusi automašīna – suns mocījās sāpēs un nevarēja piecelties. Jaunais vīrietis noliecās pie suņa, sāka viņu aplūkot, sacīja, ka zvanīs taksometram un steigsies pie veterinārārsta! Tajā pašā laikā meitene pārsteidzoši sacīja: tu esi sajucis prātā!

Lai šis suns paliek tur, kur ir, nepieskarieties tam, ejam uz kafejnīcu, parunāsim par filmu! Jaunais vīrietis aizveda suni uz klīniku un samaksāja par uzņemšanu. Viņam pateica, ka sunim nav nekā traka,tikai zilumi. Jaunais vīrietis nolēma pats paņemt suni pie sevis. Un viņš to paņēma. Bet ar meiteni beidzās attiecības. Viņš daudz ko atcerējās:

Viņa smējās filmā, kad, piemēram, kādsnokrita filmā. Viņa runāja par slimiem un nabagiem ar nicinājumu. Viņa neaizgāja pie sava drauga, kad viņš nokļuva slimnīcā, ciniski jokoja ar citu cilvēku nelaimēm. Parādīja pilnīgu vienaldzību pret citu cilvēku sāpēm un ciešanām. Izteica nežēlīgas idejas …

Šķita, ka tas ir tāds, kā aizsardzības veids; bet tad jaunietis saprata, ka meitene bija nenormāla. Ļoti gudra, diezgan izglītota, bet nenormāla. Viņš pareizi saprata. Agrāk bija šāda diagnoze: „morālais ārprāts”. 19. gadsimtā to raksturoja Dr. Pritčards. Tas ir īpašs anomālijas veids: prāta spējas necieš. Bet morālās īpašības vienkārši nav. Cilvēks nesaprot atšķirību starp labu un ļaunu. Un nevēlas saprast.

Emīls Krepelinsnosauca šādus cilvēkus par “sabiedrības ienaidniekiem”. Sākumā viņi nedara neko bīstamu. Bet viņi nespēj būt līdzjūtīgi, uzbrukumu gadījumā nejūt līdzi vājajiem, neaizsargā tos, kam nepieciešama aizsardzība … “Sabiedrības ienaidnieks” stāv noziedznieka pusē un apsūdz cietušo, apgalvojot, ka viņi paši ir vainīgi! Agrāk vai vēlāk morāli apsēsta persona kļūst par noziedznieku līdzdalībnieku vai izdara nežēlību, kuru pats neuzskata par sliktu rīcību: kas tur liels atdot bērnu bērnunamā.  Viņam taču tur labāk! Vai iemidzināt suni par to, ka tas met vilnu un rej. Tas ir pareizi!

Viņš ir gudrs. Izglītots. Viņš parastus cilvēkus sāk pārliecināt, ka viņi kļūdās, ja ir sašutuši par notikušo nežēlību. “Bezsirdīgie psihopāti” teiks, ka viss ir jāpieņem un jāsaprot, ka nav ne laba, ne ļauna. Tieši pēc šiem izteikumiem var atpazīt sabiedrības ienaidnieku.

Šie cilvēki nav slimi vārda parastajā nozīmē. Bet būt viņiem līdzās sarežģītā brīdi ir nāvīgi bīstami. Viņi vienkārši pievērsīsies savām lietām, ka nebūt izdevīgi tev palīdzēt.  Viņi apzinās savu dvēseles neglītumu, un tas ir bīstami. Viņi vēlas iedvest ideju, ka nav ne laba, ne ļauna. Ka palīdzības sniegšana ir bezjēdzīga. Un, ja kāds ir darījis labu, tas ir peļņas dēļ! Šo argumentu dēļ ir viegli atpazīt „morāli apsēstos”.

Lasi vēl: Lasīt tikai puiku mammām

Bet meitene, ar kuru izšķīrās puisis, vēlāk garīgi saslima. Tā kā morālais ārprāts var izpausties slimības sākumā.

Avots:

zerkalo

Pievienot komentāru